wtorek, 25 sierpnia 2015

Niemcy - Königstein

Witajcie!

W pewien czerwcowy weekend wybraliśmy się do twierdzy Königstein leżącej w Sächsische Schweiz. Dojechać można praktycznie do samej twierdzy, u jej podnóża znajduje się płatny, piętrowy parking.
Z parkingu na szczyt można się dostać pieszo lub "pociągiem", co na pewno jest niemałą atrakcją dla dzieci:Twierdza wygląda imponująco, wznosi się 240m nad rzeką Łabą i podziwiać ją można również z okolicznych gór. Zajmuje 9,5 hektara.Wzielismy rowniez ze soba jeden multimedialny przewodnik po polsku zeby wszystko na pewno zrozumiec - jak sie potem okazało była to dobra decyzja, gdyż w danych miejscach nie ma zbyt wiele tablic informacyjnych, a przewodnik dzieli sie z nami wszystkimi historycznymi informacjami a nawet opowiada ciekawostki i legendy.


Pierwsze ślady zabudowań na tym wzniesieniu pochodzą z XIII wieku. Wtedy mieścił się tutaj czeski zamek, później przejęty przez Wettynów, którzy z kolei musieli oddać go lata później pod władanie Augusta II Mocnego. Te budowle ochronne sukcesywnie były rozbudowywane i zmieniane.  Między XVI a XX wiekiem znajdowało się tutaj więzienie. Istotną informacją jest również, że twierdza ta NIGDY nie została zdobyta. Prowadzi do niej tylko jedna droga pełna różnych zakamarków, w której chowali się żołnierze i utrudniali wrogom wszelkie manewry.
W tzw. zamku Magdaleny przechowywano zboże, warzywa, owoce, sól. A w jego piwnicach oczywiście różnego rodzaju trunki :) Znajdowała się tu największa na świecie beczka na wino:W kilku miejscach znajdują się takowe "górki" - nie wiemy do konca, co to było, poniewaz audio nie chciało zadziałać, a na tabliczce było napisane, że nie wolno tam wchodzić.


Z twierdzy rozpościera się piękny widok:Można tu także znaleźć małe muzeum z armatami i różnego rodzaju brońmi.Twierdza jest także przystosowana do zwiedzania dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców z dziećmi i wózkami - ma windę :)W innym budynku znajdował się skarbiec i można było zobaczyć, jak liczyli pieniądze i w jaki sposób je transportowano :)Po zwiedzaniu warto zajrzeć do lodziarni nieopodal parkingu, każdego dnia czekają tam inne smaki lodów :)

Pozdrawiamy,

M&M

8 komentarzy:

 1. Jakie ciekawe miejsce, warte zobaczenia. Dodatkowo kusicie lodami no i jest winda;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Miejsce interesujące i jak to bywa widoki z takich miejsc bardzo ładne. Pociąg na górę - czemu nie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Twierdza spora, wydaje się, że aby ją całą zwiedzić nie wystarczy jeden dzień.a widok z murów bardzo malowniczy.

  OdpowiedzUsuń
 4. ładne, ciekawe miejsce ;)
  pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam twierdze! Super taka wycieczka:)

  OdpowiedzUsuń
 6. niezła twierdza. :) i bardzo dobrze, że jest możliwość polskiego przewodnika, niestety nie zawsze jest on dostępny, a zdecydowanie ułatwia zwiedzanie. ;) i widoki bardzo malownicze - generalnie, całkiem przyjemne miejsce. :)
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawe miejsce warte odwiedzenia, chętnie się tam kiedyś wybiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie dziwię się, że twierdzy nigdy nie zdobyto. Komu by się chciało walczyć na takiej wysokości :D

  OdpowiedzUsuń