sobota, 4 maja 2019

Dolina Baryczy - Ścieżka rowerowa trasą dawnej kolejki wąskotorowej.Jeśli szukacie ciekawej i łatwej trasy rowerowej, która zaciekawi nie tylko dzieci ale i dorosłych to koniecznie musicie wybrać się do Doliny Baryczy i przejechać Ścieżkę rowerową trasą dawnej kolejki wąskotorowej.
Sentyment do tras rowerowych znajdujących się na dawnych trasach kolejowych mamy po podróży poślubnej, podczas której przejechaliśmy włosko-słoweńsko-chorwacką trasę Parenzana link do relacji: TUTAJ.

Od 3 lat jesteśmy fanami Doliny Baryczy, gdzie regularnie zaglądamy - i ciągle odkrywamy coś nowego!

Trasa dawnej kolejki wąskotorowej to najbardziej popularna ścieżka rowerowa w okolicach Milicza - ma początek w Sułowie Milickim, a kończy się w Grabownicy. Całkowita jej długość wynosi 20,1 km.


Poszczególne przystanki to:
1. Sułów Milicki
2. Pracze
3. Postolin
4. Kaszowo
5. Milicz Zamek
6. Milicz Wąsk.
7. Ruda Milicka
8. Grabownica
9. Grabownica Koniec

Zarówno w Sułowie, jak i Grabownicy (nr 8) są parkingi, gdzie można zostawić samochód i wyruszyć w drogę. Świetna trasa na jazdę z przyczepką, łatwa dla zaprawionych na rowerze dzieci. Przeważnie jest płasko (mały podjazd w okolicy Sułowa), a droga jest utwardzona - częściowo asfaltem i częściowo kamieniem. Po drodze czekają nas piękne widoki i ciekawostki na każdej ze stacji.


Co kilka km przy trasie znajdują się zadaszone "MOR-y" - miejsca odpoczynku rowerzystów. Na niektórych stacjach eksponowane są nieużywane już dzisiaj pociągi. Niezapomniany klimat nadają ścieżce szlabany kolejowe, krzyże św. Andrzeja oraz tablice informujące o stacjach kolejowych.


Sporą atrakcją jest akwarium znajdujące się na stacji nr 5 - Milicz Zamek. Zaprezentowane są w nim ryby żyjące w milickich stawach, m.in. karp, jesiotr, amur, lin, karaś, a nawet ogromny sum.Przy stacji Milicz Zamek znajduje się także darmowy mini serwis do rowerów:


Co 100 metrów mijamy kamień informujący nas, na którym kilometrze aktualnie się znajdujemy - dzieciaki mają frajdę, bo widzą ile km jeszcze im zostało do przejechania. 


Między stacjami 5 i 6 znajduje się Muzeum Bombki w Miliczu, które reklamuje każdy z 9 przystanków ścieżki. O tym miejscu opowiemy Wam dokładniej w oddzielnym wpisie.


Za stacją nr 7, w Rudzie Milickiej, w środku lasku znajduje się wrocławski tramwaj. Jeśli ten fakt choć trochę Was zdziwił to jeszcze bardziej zaskoczy Was informacja, że w środku jest... biblioteka. Również ogromna atrakcja dla dzieci :)


Stacja nr 8 to Grabownica - tam znajduje się również parking, nieopodal Restauracja Grabownica. 


Ale sama trasa kończy się w środku lasku, przy stacji nr 9:


 Trasa tam i z powrotem to ponad 40 km. Idealny pomysł na całodniową wycieczkę.

Polecamy bardzo.

Pozdrawiamy
Magda, Mateusz i Karolina

8 komentarzy:

 1. dobrze, że trasa jest tak porządnie oznakowana!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jest to moja okolica, ale trasa rowerowa zapowiada się bardzo ładnie!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Z jednej strony szkoda, że nie ma tam już kolejki, ale z drugiej fajnie, że jakoś zagospodarowano tę trasę i nadal można z niej korzystać. Szkoda, że mieszkam tak daleko. Chętnie bym się wybrała na taką wycieczkę rowerową.
  Biblioteka w tramwaju - genialny pomysł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Plan ambitny, no i na pewno wszytko poszło zgodnie z planem.:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ambitna trasa. Szukał właśnie jakiś ciekawych tras rowerowych na dłuższym dystansie. Chcę w końcu wypróbować rower, który kupiłem na https://www.bikesalon.pl/, na początku tego roku, ale nie miałem jeszcze okazji nigdzie na nim pojechać.

  OdpowiedzUsuń
 6. A tu to mnie jeszcze nie było i to wypadaloby zmienić. Przekonałam się do dalszych wycieczek rowerowych, szczególnie jak zainwestowałam w bagażnik na rowery od http://www.amos.auto.pl

  OdpowiedzUsuń