piątek, 7 marca 2014

Niemcy - Drezno

Drezno


 Drezno to miasto położone we wschodniej części Niemiec. Posiada niezwykłą historię - nie tylko ukształtowaną przez wojny (piękne Drezno "trzymało się bardzo długo" - ostatecznie zostało zbombardowane w lutym 1945 roku), ale i przez bycie częścią NRD przez 41 lat. Ciekawą historię z perspektywy II wojny światowej ukazuje film Dresden (tu dowiesz się więcej).
Przez Drezno przepływa znana rzeka Łaba:Jakie wrażenie to miejsce wywarło na nas? Niemcy znamy przede wszystkim z rejonów Bawarii. Za to ta część Niemiec przypomina raczej Polskę - przede wszystkim budowlami. Nie bez znaczenia w tym jest fakt, że to miejsce rządzone było przez ZSSR, jak i Polska.
Ponadto na każdym rogu stał wóz policyjny, a w wielu miejscach spacerowali policjanci - miasto wydało się nam bardzo bezpieczne, choć, przyznamy otwarcie, snuliśmy różne teorie spiskowe - poczynając od wizyty kogoś ważnego po poszukiwania zbiega z więzienia. Jak się potem dowiedzieliśmy - 13.02., czyli w drugi dzień naszego pobytu, mijała rocznica zbombardowania Drezna podczas drugiej wojny światowej i policja pilnowała porządku z obawy przez zamieszkami.

Wróćmy może jednak do zabytków - a Drezno ma się czym chwalić. Najważniejszym miejscem jest bez wątpienia Zwinger - późnobarokowy zestaw budynków, w których obecnie znajdują się muzea. Zaraz obok Zwingera stoi budynek ze słynną drezdeńską operą - Semperoper, do której bilety można kupić już nawet za 16€ - na godzine przed  danym przedstawieniem.
Nieopodal znajduje się Katedra św.Trójcy, w której w niedziele o 16:30 odbywają się polskie Msze Św. Katedrę można zwiedzać codziennie, ale trzeba przestrzegać godzin nabożeństw i wtedy nie przeszkadzać.


oraz Kościół Marii Panny (który jest na równi z katedrą w Strasburgu najwyższym budynkiem na świecie wzniesionym z piaskowca). Można go zwiedzić za darmo w środku - informacje na temat dostępnych wejść darmowych jes tutaj (nawet mozna wejsc na naozeństwa prawosławne i wtedy posłuchać również chóru - tylko lepiej nie pokazywac ze sie jest turystą - schowac aparaty itd), a wejście na wieżę kosztuje dla studenta 5€, a dla dorosłego 8€, rodziny zapłacą 20€.
a w środku wygląda tak:
Obok katedry stoją czasem dorożki, można za ich pomocą zwiedzić miasto:Podczas naszego pobytu w tym pięknym mieście na rynku odbywał się jeszcze zimowy Fest - było lodowisko oraz kilka budek z różnościami :)


Warto zobaczyć także "Orszak książęcy" - malowidło zdobiące ścianę  gmachu "Langer Gang"., które zostało stworzony by upamiętnić 800-letnią historię władców z rodu "Wettynów". 


W Dreźnie znajduje się również zamek, który wcale na niego nie wygląda. My odwiedziliśmy tylko dziedziniec, na którym zimą odbywa się średniowieczny jarmark.Nieopodal Kościołu Marii Panny znajduje się muzeum środków transportu, które bardzo polecamy. Wstęp nie był drogi (3 euro bilet studencki) w porównaniu np. z wejściem do jednej z sal w Zwingerze, w której można było podziwiać misy (6 euro). Można tu było poznać historię samochodów, pociągów, motorów, rowerów, samolotów, a na niektóre eksponaty można było nawet wsiąść (jak np. na rower na zdjęciu poniżej).Pobyt tam wspominamy bardzo miło. Byliśmy tam dwa dni, które w zupełności wystarczyły. Ceny noclegów wahają się w zależności od warunków. My skorzystaliśmy z wyszukiwarki hoteli na stronie booking.com - każdy znajdzie tam coś dla siebie.


Wpadły nam również w oko światła na przejściach dla pieszych, całkiem zabawne :)Jeszcze widok na dworzec drezdeński:


 W Dreźnie znajduje się też słynna Manufaktura Volkswagena, w której produkowane są Volkswagen Phateon oraz Bentley. Część niej jest dostępna dla turystów. Zwiedzanie jest możliwe  w 10 językach, również w języku polskim.


Grupy zwiedzających mają max. 15 osób. Wszystkie ceny oraz godziny zwiedzania (dla jęz. angielskiego, czeskiego i polskiego są stałe) znajdziecie tutaj: https://www.glaesernemanufaktur.de/de/besucherservice/fremdsprachige-fuehrungen . Ceny są stałe - dorosły zapłaci 7€, a bilet ulgowy kosztuje 4,5 €. Miejsca można zarezerwować mailem :)


Niestety, nie we wszystkich miejscach można robić zdjęcia, dlatego mamy ich tak mało.


Na północy od centrum znajduje się dzielnica Neustadt - bardzo popularna wśród studentów i znana głównie z mnóstwa knajpek.

Charakterystyczny pomnik stojący zaraz niedaleko mostu przedstawia złotego jeźdźca. 


Tu znajduje się też tzw. Kunsthofpassage - różne charakterystyczne kamienice mieszczące się na mniejszych podwórkach. My widzieliśmy taki "muzyczny", niestety nie padało - nie moglismy sprawdzic, czy deszcz tworzy jakas muzyke :)W Neustadt znaleźć można też "Najpiękniejszą mleczarnię świata", która wpisana została do księgi rekordów Guinnessa. Niestety jest surowo zabronione robienie zdjęć w środku dlatego mamy tylko z zewnątrz. W środku można podziwiać piękne kafelki neorenesansowe oraz malowidła. Można także kupić mleko, sery, czy masło. 


 Obok mleczarni znajduje się sklep z musztardami, gdzie można spróbować (na opłatku) i kupić musztardy wszelakiego rodzaju.A zaraz obok jest sklep z ręcznie robionymi miotłami:

Link do mapy szczegółowej: kliknij tu.
Pozdrawiamy!

2 komentarze:

  1. Ja też bardzo milo wspominam pobyt w Dreźnie. Urzekła mnie Galeria Obrazów Starych Mistrzów.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Najlepszy miniprzewodnik po Dreźnie ze wszystkich blogów.Krótko, zwięźle i na temat. Szukalam, szukalam i znalazlam. Dziękuję! 🙂

    OdpowiedzUsuń