niedziela, 16 marca 2014

Czechy - Pradziad

Czechy - Pradziad

Pradziad (czes. Praděd, niem.Altvater) - to najwyższy szczyt w paśmie górskim Wysokiego Jesionka w Czechach o wysokości 1491 m n.p.m. To najwyższy szczyt Śląska Czeskiego, Moraw oraz najwyższy szczyt Sudetów Wschodni i 6. najwyższy całych Sudetów. Na szczycie góry znajduje się schronisko. Średnia temperatura na wierzchołku to 1 stopień Celsjusza. 


Na szczyt prowadzi kilka szlaków, wg Wikipedii:


Bezpośrednio na szczyt Pradziada prowadzi tylko jeden szlak turystyczny:
Kouty nad Desnou – dolina rzeki Divoká Desná – U Kamenné chaty – szczyt Pradziad,

oraz przez górę Pradziad przechodzą dwa szlaki turystyczne na trasach:
Kouty nad Desnou – góra Hřbety – góra Nad Petrovkou – Kamzík – schronisko Švýcárna – Ovčárna – Karlova Studánka;
Červenohorské sedlo – góra Velký Klínovec – góra Výrovka – szczyt Malý Jezerník – schronisko Švýcárna – Ovčárna – góra Vysoká hole – góra Velký Máj – góra Jelení hřbet – Jelení studánka – góra Jelenka – Rýmařov.

Przez górę Pradziad przechodzi również ścieżka rowerowa na trasie:
 Červenohorské sedlo – Kamzík – schronisko Švýcárna – Ovčárna – Hvězda.


Mapka:My 28. kwietnia 2012 r. wybraliśmy się na Pradziada od strony  Červenohorskégo sedla, czyli szlakiem czerwonym. Niestety z powodu ogromnej ilości śniegu, a co za tym idzie wydłużenia drogi, dotarliśmy tylko do schroniska Švýcárna, w którym zjedliśmy pyszną zupę czosnkową. Parę zdjęć z wyprawy:

8. lipca 2013 r. wybraliśmy się szlakiem bodajże żółtym od Karlovej Studanki, potem niebieskim, mijaliśmy schronisko Barbórka, potem weszliśmy na drogę asfaltową. Tym razem dotarlismy na sam szczyt :) Polecamy wejście od jeszcze innej strony (Ovčárna), bo z samego szczytu można wypożyczyć hulajnogi (za 100 Koron czeskich) i zjechać na nich aż do parkingu na Ovčárni :) Nam niestety nie udało sie tego zrobic, bo weszlismy z innej strony, ale nastepnym razem na pewno wybierzemy sie specjalnie zeby skorzystać z tej atrakcji.

Parę zdjęć ze szlaku:

Zachęcamy do odwiedzenia Pradziada. 
Jeszcze tu link do kamery online :) i do szczegółowej mapy: kliknij tu.

Pozdrawiamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz